Nederlands English
EDITION  2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005  



Deventer Reloaded, Gregor van Lit, Amsterdam University of the Arts


The school, Anna Borisova, Amsterdam University of the Arts


Prosthesis for De Toekomst , Kor Zijnstra, ArtEZ Academie van Bouwkunst


The Sublime Light and the Heterotopia, Illuminated isolation; a monastery for the Cistercian Order, Robert Wierenga, Technische Universiteit Delft


Brakke Grond, A house for lowlands culture , Mark Smyth, Technische Universiteit Delft


Heijplaat Science Centre, Marko Koops, Technische Universiteit Delft


MIM, Metropolitan Informal Mobility, Roj Kanjanapanyakom, Technische Universiteit Delft


Les cours Balteau, a contemporary interpretation of vernacular architecture, Thorsten Schneider, Technische Universiteit Eindhoven - WINNER


Between 8 and 10, Design for an urban villa on Weteringschans, Ties Linders, Technische Universiteit Eindhoven


Dwelling with care, Design for a small-scale elderly housing project in Stedum, a village in Groningen province, Nelleke Karst, Academie van Bouwkunst Groningen


Brick Lane, street of dreams and opportunities, Ellen de Boer, Rotterdamse Academie van Bouwkunst


The Dyke Platform, The delta landscape as a link between city and river, Wolbert van Dijk, Rotterdamse Academie van Bouwkunst


Infratopia, a new station type, Telma Segers‐van Gestel, Academie voor Architectuur en Stedenbouw - Tilburg


Restructuring the Resettled Landscape, Miranda Schut, Ilse Verwer, Wageningen Universiteit en Researchcentrum - WINNER


Child night care centre, Thomas van Nus, Amsterdam University of the Arts - HONOURABLE MENTION


Tempelhof, Berlin's Public Garden, Jan Martijn Eekhof, Amsterdam University of the Arts - WINNER


Public Villa, Design for a boarding school, Thomas Boerendonk, Technische Universiteit Delft


[DIS]CONTINUITY: Interventions of historical Rotterdam, Philip Mannaerts, Jue Qiu, Teera Dhanamun, Technische Universiteit Delft


Flexible living in Tacheles, Douwe Kelderman, Yannis Tsoukalas, Technische Universiteit Delft


The metamorphosis of Coolsingel, or the benign demolition of the City, Lieke van Hooijdonk, Lilith van Assem, Elsbeth Ronner, Technische Universiteit Delft


Space of the Voids, Space of Remembrance and Forgetfulness, Negar Sanaan Bensi, Technische Universiteit Delft - HONOURABLE MENTION


Re-institutionalization: an ode to old age, Jolien de Jong, Technische Universiteit Eindhoven


fabricA, Marrit Winkeler, Technische Universiteit Eindhoven


Hotel De Boot Gemist, a choreography of longing, Wytske van der Veen, Academie van Bouwkunst Maastricht - HONOURABLE MENTION


Archicoustics , A Sound(ing) Architecture, Paul Michielsen, Rotterdamse Academie van Bouwkunst


House of the Blue Revolution, , Academie voor Architectuur en Stedenbouw - Tilburg


A Working Landscape for New Orleans, Peter Hermens, Chris van der Zwet, Jaap van der Salm, Wageningen Universiteit en Researchcentrum