|
Kringloop doet een voorstel voor de ontwikkeling van een duurzaam watersysteem ingebed in een landschapsplan voor Goeree-Overflakkee. De directe aanleiding voor een herbezinning op landschap en watersysteem van Goeree-Overflakkee vormt de aanstaande openstelling van de Haringvlietsluizen, wat de zoetwatervoorziening voor de landbouw bedreigt. Daar komt bij dat de ontstaanswijze van Goeree-Overflakkee, die leidde tot verschillende lagen in het landschap: kreken, dijken en polderverkaveling, in het huidige landschap nog maar moeilijk afleesbaar is.
Kreken worden opnieuw zichtbaar gemaakt en ontwikkeld tot een boezemsysteem. Overschotten uit de winterperiode worden daar geborgen om tekorten in de zomer te kunnen aanvullen. Door het polderwater in de zomer niet meer door te spoelen met zoet water uit het Haringvliet ontstaat een stabiel brak en ecologisch interessant watersysteem. De aanleg van een apart slotennetwerk dat gevoed wordt vanaf het oostelijk deel van het eiland waar het Haringvliet niet verzilt, dient voor de beregening. De laagste delen van enkele polders zijn gereserveerd voor het voorkomen van wateroverlast. Het nieuwe watersysteem is ingebed in een landschapsplan dat de ontstaansgeschiedenis van het eiland beter zichtbaar moet maken. Het landschapsplan accentueert de hiërarchie in de verschillende typen dijken. Ook maakt het de verschillende poldertypen beter afleesbaar door te variëren in de maat van de open ruimte.
In het plan krijgen oude elementen uit het landschap nieuwe functies. Hun continuïteit is hierdoor gewaarborgd. Kreken, dijken en polderverkaveling vertellen binnen een nieuwe constellatie opnieuw het verhaal over de ontstaanswijze van het eiland. De toekomst van Goeree-Overflakkee als landbouweiland is verzekerd, terwijl buitendijks meer vrijheid ontstaat voor verder herstel van het natuurlijke estuarium.
Opleiding: LU Wageningen
Studierichting: landschapsarchitectuur
Mentoren: Michaël van Buuren & Klaas Kerkstra
|