|
Centraal in de belangrijkste Duitse havenstad Hamburg ligt het Elbeiland. Al sinds de Hanzetijd ondergaat het een continu transformatieproces. De dynamiek leidde tot een ongekende diversiteit en flexibiliteit. Als antwoord op de krachten die van invloed zijn op het eiland en om recht te doen aan de dynamiek ontwikkelde ik twee strategische ingrepen. De eerste is een nieuw beheersplan voor de rivier om de bergingscapaciteit te vergroten en zo de kans op overstromingen te verminderen. Langs de hele Elbe moeten maatregelen getroffen worden, waaronder het heropenen van een afgesloten rivierarm bij het Elbeiland. Deze ingreep levert een Winterrivier op die de in de winter optredende hoge waterstanden kan opvangen. Door het afgraven van zand en het saneren van havens ontstaan nieuw landschappen die zowel stedelijke als natuurlijke ontwikkelingen mogelijk maken.
Een nieuwe bypass die de A7 aan de westkant verbindt met de A1 aan de oostkant van het Elbeiland wordt de tweede ingreep. Deze komt tegemoet aan de wens om enerzijds de havens beter te ontsluiten en anderzijds de verkeersdruk op de binnenstad te verminderen. Er komt een afslag op het Elbeiland waardoor het bereikbaarheidsprofiel van het eiland verandert hetgeen nieuwe mogelijkheden geeft voor zowel de natuur- als de bedrijfsontwikkeling.
De effectiviteit en de potenties van beide ingrepen onderzocht ik aan de hand van vier steekproeven, waarbij ik steeds lette op de veranderende houding ten opzichte van het water en de bereikbaarheid. Het natuurgebied is het visitekaartje van het gehele deltaproject. Recreatieve routes doorsnijden verschillende waterprojecten en een gevarieerd landschap, terwijl ze het natuurgebied met de aangrenzende landschappen verbindt. Het vloedbos vormt een onderdeel van de Winterrivier. Het geeft mogelijkheden voor nieuwe natuurlandschappen op het raakvlak van zoet en zout water en kan gebruikt worden ten behoeve van het nabijgelegen woongebied. De technopolissen profiteren van de nieuwe condities in de gesaneerde havenbekkens. Hier liggen de kansen voor nieuwe woon- werklandschappen. Het beurseiland tenslotte kan ontwikkeld worden door de nieuwe snelwegafslag waardoor het optimaal bereikbaar wordt. Tegelijkertijd profiteert het van de nabijheid van het centrum van Hamburg aan de overzijde van de rivier.
Opleiding: TU Delft
Studierichting: stedebouw
Mentoren: Han Meyer, Endry van Velzen & Inge Bobbink
|