Nederlands English
EDITION  2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005  



A Sense of Home , Patrick Roegiers, Amsterdam University of the Arts - HONOURABLE MENTION


The Battle of Amsterdam , Andreas Mulder, Amsterdam University of the Arts


Living Monument, Sarina Bleumink, ArtEZ Academie van Bouwkunst - WINNER


KNIL Warehouses, creative and educational cluster for plastic waste, Electra Pangalou, Technische Universiteit Delft


Community in the Time of Market Economy, Gonzalo Zylberman, Technische Universiteit Delft


The Space of Dynamic Informality, Jiayun Xu, Technische Universiteit Delft


A City Office for Noord, Hellmer Rahms, Technische Universiteit Delft


Breaking the Shell | New Petrylon, Shell Pernis: the epicentre of oil consumption in the Netherlands., Lennart Arpots, Technische Universiteit Eindhoven


Death and Life in Architecture, An architectural exploration of the concept of death, Alessia Biffi , Technische Universiteit Eindhoven


XL L M S, Space for People with Dementia, Omar Smits, Academie van Bouwkunst Groningen


Description by Design: Rotterdam Epiphanies, Mahaut Dael, Michał Długajczyk, Rotterdamse Academie van Bouwkunst


The Power of the City, The energy issue embedded in urban developments, Wander Hendriks, Rotterdamse Academie van Bouwkunst


Homelessness and the Inclusive City, Gaming as a planning strategy for the largest homeless community in Taipei, I-Chieh Liu , Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten


From the Rural Ashes, to a library of tools, Paula Cores Barral, Academie voor Architectuur en Stedenbouw - Tilburg


Revival of Disappearing Landscapes in Ria de Aveiro, Portugal , Leonardo Marchese, Wageningen Universiteit en Researchcentrum


Achterhuis , a place to hide for Edward Snowden, Paul Kuipers, Amsterdam University of the Arts - HONOURABLE MENTION


Nature Is Under Your Feet, Discovering London’s subterranean landscape as a new nature, Charlotte van der Woude, Amsterdam University of the Arts - WINNER


A Threshold of Evanescence for the Women of Bousbir , Rebekah Tien, Technische Universiteit Delft


Permeable Borders, Felipe Chaves Gonzalez, Technische Universiteit Delft - WINNER


Sólido Líquido Lítico, A river garden for Bogotá, Silvia Leone , Technische Universiteit Delft


The Zone of Disassembly, Martin Kolev, Technische Universiteit Delft


Amstel III - the Reuse City, Dominik Lukkes, Technische Universiteit Delft


Datapolis , A hyperscale data centre for Rotterdam, Justin Agyin, Technische Universiteit Eindhoven


Quest for an Intimate Monumentality in the Contemporary Library, Niek Snels, Technische Universiteit Eindhoven


Refuge for Remembering, A space uniting death and life , Suzan Gelissen, Academie van Bouwkunst Maastricht


Terminal 1, The Conditioned Journey to Freedom, Amber Peters, Rotterdamse Academie van Bouwkunst


Maria / Mathematics of Resistance, Beatriz Peró Giannini, Willem de Kooning Academy


A New ‘Layer’ of Icelandic Identity, Jeroen Thijssen, Academie voor Architectuur en Stedenbouw - Tilburg


Permanent Polder Food, Isabella Hol, Wageningen Universiteit en Researchcentrum


Another Space, Architectural space, Site, Human, Phuong Dao, ArtEZ hogeschool voor de kunsten